Prof. Dr. Vefik ARICA
Kurucu Dekan
          Siirt doğumlu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca ilk, orta ve lise eğitimini Siirt'te tamamladı. Siirt lisesinden mezun olduktan sonra Çapa Tıp Fakültesini dereceyle tamamladı. Beykent Üniversitesi İşletme Anabilim Dalında yüksek lisans yapan Arıca’nın bilimsel çalışmaları arasında; 160 yurt dışı ve yurt içi bilimsel makale, yurt dışında ve yurt içinde 50’den fazla bilimsel kongrede konuşma, oturum başkanlığı, kongre başkanlığı, kongre sekreterliği ve bilimsel düzenleme kurulunda aktif görevler yer alıyor.
          İstanbul Tıp Fakültesini (Çapa Tıp Fakültesi) dereceyle bitirdikten sonra Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlığı ihtisasını da İstanbul Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bitirerek göreve başladı.
          İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi dışında İstinye Devlet Hastanesi, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi farklı hastanelerde görev aldı.
          Hacettepe Üniversitesinden 33 yaşında Doçentlik ünvanını, 38 yaşında İstanbul’da Sağlık Bilimleri Üniversitesinden Profesörlük ünvanını aldı.
         TÜBİTAK projelerinde koordinatörlük de yapan Vefik Arıca, 2012 yılında Türkiye'de en fazla bilimsel yayın ve makale yazan genç bilim insanı ödülünü 2 yıl üst üste aldı.
        2016 yılında TÜBİTAK tarafından "En iyi Proje Ödülü" ve 2017 yılında New York Üniversitesi tarafından "Uluslararası Üstün Başarı Ödülü" nü aldı. 2018 yılında "Yaşam Boyu Onur Ödülü" ne layık görüldü.
        Bilimsel eserleri arasında 19 adet bilimsel kitap, 131 bilimsel makale ve yayın, ulusal ve uluslararası bilimsel kongrelerde çok sayıda konuşmacı ve oturum Başkanlığı, birçok dergide bilimsel hakemlik görevi yer almaktadır.
        Daha önce Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanlığını görevini de yerine getiren Arıca, Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevinin yanında Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı görevine de devam etmektedir.
        Covid-19 Pandemi Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Vefik Arıca Pandemi döneminde ulusal gazete ve televizyonlarda çok sayıda doğru ve yerinde bilgilendirmeleriyle dikkatleri üzerine çeken Arıca halen Sabah gazetesi, tibbiyebulteni.com gibi sağlık sitelerinde bilimsel sağlık yazıları yazmaktadır.
Dr. Öğr. Üyesi Burcu GÜRER GİRAY
Dekan Yardımcısı
        Halen Yalova’da yaşamakta olan Dr. Öğretim Üyesi Burcu GÜRER GİRAY 1987 Yalova doğumludur. İlköğretimini Yalova Atatürk İlköğretim Okulu’nda, ortaöğretimini ise Yalova Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Yüksek öğrenimini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde tamamladı.
       2009-2010 yılları arasında  Los Angeles/ABD’de yabancı dil eğitimi almış olup ayrıca bu süre zarfında Güney Kaliforniya Üniversitesi (University of Southern California-USC)’inde moleküler nörofizyoloji alanında lisans üstü eğitim çalışmalarına katıldı.
      Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamladı.
      2015 yılında T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Mikrobiyolojik Referans Laboratuvarları Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarı’nda görev yaptı.
      2016-2018 yılları arasında Fransa’daki Pasteur Enstitüsü ile ortak yürütülen Medilab Secure projesinde yer aldı. 2016 yılında Dünya Sağlık Örgütü Enfeksiyöz Madde Taşıma Yetkilisi olmaya hak kazanmış olup  bu göreve hala devam etmektedir.
      2016 yılında T.C.Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nde Yerli Aşı Geliştirme Komisyonu’nda görev aldı.
      2019 yılında hayata geçirilen T.C. Sağlık Bakanlığı Yurt Dışı Numune Transfer Projesi’nde danışman olarak görev aldı.
      Covid-19 pandemisinde hastalık etkeni olan Sars-Cov-2 virüsünü Türkiye’de ilk kez izole ederek moleküler yöntemlerle çalışan ekibin içerisinde yer aldı.
      Ülke çapında Covid-19 pandemi laboratuvarının kurulumunda  görev aldı.  Covid-19 laboratuvarları Ankara koordinatörü olarak görevlendirilerek Ankara Halk Sağlığı Moleküler Tanı Laboratuvar Sorumlusu olarak görev yaptı.
      Tıbbi Mikrobiyoloji alanında uluslararası ve ulusal makale, bildiri, kitap bölümleri olmak üzere çeşitli bilimsel yayınları bulunmaktadır.
       Evli olup çok iyi derecede ingilizce bilmektedir.

Etiket: Dekanlık